Zaburzenia erekcji

Podstawowe informacje

Zaburzenia erekcji (wzwodu) bezpośrednio rzutują na obraz własnego obrazu męskości. Potencja jest synonimem męskości, toteż właśnie, poprzez nią mężczyźni oceniają swoją wartość. Zaburzenie erekcji wywołuje lęk.

W zależności od typu osobowości mężczyzny oraz wiedzy na temat własnej fizjologii pojawia się lęk różnego stopnia: od niepokoju do paniki włącznie.

Zaburzenia erekcji występują u mężczyzn w każdym wieku i okolicznościach, bez względu na ich seksualne przyzwyczajenia i preferencje. Mężczyźni, których życie seksualne jest z wielu powodów sporadyczne, mogą cierpieć na zaburzenia erekcji w takim samym stopniu jak mężczyźni często odbywający stosunki. Zaburzenia erekcji nie mają nic wspólnego z jakością stosunku ani z tym, jak często potrzeba lub powinno się odbywać stosunki.

U 70 – 90% młodych mężczyzn przyczyny kłopotów z erekcją tkwią w psychice. U mężczyzn starszych proporcje są dokładnie odwrotne. 90% zaburzeń erekcji jest pochodzenia organicznego: naczyniowego, neurologicznego, hormonalnego lub mieszanego. Wynika to z faktu, że wielu starszych mężczyzn cierpi na takie choroby, jak: cukrzyca, nadciśnienie, przerost gruczołu krokowego (prostaty), zaburzenia krążenia czy schorzenia kręgosłupa.

Statystyki pokazują, że około 150 milionów mężczyzn na całym świece cierpi na zaburzenia erekcji .W Polsce szacuje się liczbę mężczyzn z zaburzeniami erekcji na około 3,0 mln.

Zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć. Wybór metody leczenia uzależniony jest od stanu zdrowia mężczyzny, współistniejących chorób i rodzaju przyjmowanych leków.