Kriochirurgia

Co to jest kriochirurgia?

Kriochirurgia to uznana i skuteczna procedura lecznicza wykorzystująca niską temperaturę do destrukcji tkanek zmienionych chorobowo.

Można ją stosować zarówno do leczenia zmian na zewnętrznych narządach płciowych, w okolicy odbytu, a także zmian zlokalizowanych na szyjce macicy. Leczenie prowadzone jest techniką kontaktową oraz natryskową.


W ginekologii powszechnie stosuje się kriochirurgiczne leczenie

  • nadżerek i ektopii szyjki macicy
  • ognisk metaplazji z negatywnym wynikiem onko-histologicznym
  • kłykcin i brodawek

Prawidłowo przeprowadzone mrożenie jest bezbolesne, po zagojeniu się nie pozostawia blizn. W przypadku głębszych zamrożeń szyjki macicy blizna jest delikatna i elastyczna, nie zaburza funkcji fizjologicznej szyjki np. w trakcie porodu. Dlatego metoda ta jest postępowaniem z wyboru u nieródek.

W kriochirurgicznym leczeniu patologii szyjki macicy nie ma zagrożenia endometriozą. Miejsce zamrożone pozostaje pokryte nabłonkiem, który pełni rolę biologicznego opatrunku i ulega naturalnemu złuszczeniu.

Zabieg kriochirurgiczny trwa kilka minut i jest niebolesny. Często jest poprzedzony leczeniem przeciwzapalnym. Optymalny moment na wykonanie zabiegu przypada tuż po zakończeniu miesiączki.